IBeacon Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?


9.02.2019 21:41:48 Yazılım Dünyası Hakkında Bilgi Yolunda

Teknoloji sürekli bir gelişim halinde ve yıllar ilerledikçe yeni ürünlerle de daha sık karşılaşıyoruz. iBeacon da özellikle pazarlama ve satış alanlarında olmak üzere, hayatımızda büyük değişiklikler yaratma potansiyeline sahip bir teknoloji.

iBeacon Nedir?

iBeacon kısaca Blueooth 4.0 ile çalışan ve çok fazla enerji tüketmeyen, kullandığınız cihazınıza size sinyal ile bildiri gelmesini sağlayan Apple‘ın patentli bir teknolojisi. Beacon ürünlerinin Bluetooth kapsamı alanı 50 metre ve bulunduğunuz alanda eğer Bluetooth’unuz açıksa, iBeacon sinyalini alma potansiyeline sahip oluyorsunuz. Tabii cihazınızın iOS7 sürümünü desteklemesi de gerekiyor. ( Android uyumunun yakın bir zamanda çıkacağı söyleniyor. ) NFC’ye göre daha az enerji tüketip, daha uzun ömürlü olduğundan dolayı da tercih edilme ihtimali daha yüksek.

iBeacon Nasıl Çalışır?

iBeacon, belli yerlere yerleştirilen Beacon’ların size sinyal göndermesiyle çalışır. Size sinyal gelmesi için; Bluetooth’unuzun açık olması ve sinyal gelecek olan uygulamanın cep telefonunuzda bulunması yeterlidir. Örnek verirsek; cep telefonunuzda uygulaması bulunan bir mağazaya girdiğinizi düşünün. Bu mağazaya girdiğinizde Bluetooth’unuzu açıyorsunuz ve ikinci kata çıkıyorsunuz. İkinci kata girdiğinizde, orada yer alan bir beacon; size görüş alanınızdaki ürünlerin resimlerini cep telefonunuza düşürüyor ve size özel indirim belirtiyor. Böylece o ürünü hemen deneyip, Apple’ın geliştirmekte olduğu mobil ödeme sistemi ile de telefon üzerinden ödeme şansına sahip oluyorsunuz. Apple tüm mağazalarına beacon’ı entegre ettiğinden, şu anda herhangi bir Apple mağazasında bunu denemek mümkün.

iBeacon Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

iBeacon lokasyon bazlı sinyal verdiğinden dolayı akla ilk mağazalarda kullanımı geliyor. Bir mağazaya girdiğinizde, o mağazanın uygulaması üzerinden size indirim ya da promosyon bildirisi gelecek ve siz de o fiyat üzerinden ürünü satın alacaksınız. Yalnız mağazalarda kullanımın dışında baya bir alanda da iBeacon teknolojisi kullanılabilir. Unutmayın Bluetooth’unuz mutlaka açık olacak.

– Stadyumlarda, iBeacon sayesinde kaçırdığınız golü tekrar izleyebilir; golü atan futbolcunun formasının aynısını gol sevinciyle birlikte hemen satın alabilirsiniz.

– Müzelerde, istediğiniz sanat eserinin tarihini,  iBeacon teknolojisi sayesinde cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz. Hatta Google Glass gibi bir akıllı gözlüğü iBeacon teknolojisi ile entegre ettiğinizde, eserlerin tarihi direk kulağınıza okunabilir.

– Havaalanlarında, check-in kuyruğuna girmenize artık gerek yok. iBeacon teknolojisi sayesinde rahatlıkla check-in yapabileceksiniz. Ayrıca uçağınızda rötar olduğunda Google Now gibi, Beacon da size bilgilendirme yapabilecek.

– Fuarlarda; salonlara girmeden standlar hakkında bilgi sahibi olup, görüşmek istediğiniz standları tüm salonu gezmeden ziyaret edebilirsiniz.

– Kütüphanelerde; aradığınız kitabı çalışana sormak yerine; kütüphanaeye Beacon entegre edilirse, kendiniz iBeacon teknolojisi sayesinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

– Okullarda ve üniversitelerde, yoklama sınıfa yerleştirilen Beacon sayesinde alınabilir. Bu alanda geliştirilmekte olan BeHere adlı uygulama, çığır açmaya çok müsait.

– Evlerde, iBeacon teknolojisi ile entegre uygulamalar sayesinde Nest ve Philips HUE gibi nesneleri kontrol edebilirsiniz.

– Ve müşteri memnuniyetleri… Mağazadan, otelden ya da restorandan çıkarken; size küçük bir anket gönderilip, görüşleriniz alınabilir. Böylece mail yoluyla cevaplanmayan anketler, bu şekilde daha fazla açılma ve cevaplanma oranlarına ulaşabilir.

Şu anda dünyada Estimote, Türkiye’de de Boni ve Blesh adlı şirketler Beacon teknolojisi üzerine çalışmalarını sürdüren firmalardan. Özellikle Boni alışveriş merkezlerinde Beacon teknolojisi üzerine yoğunlaşarak, ziyaretçilere farklı bir deneyim kazandırmayı amaçlıyor.

Genel olarak, eğer bildiri gönderilme düzeni iyi yapılıp, kullanıcıları sıkmazsa; iBeacon teknolojisi sayesinde fırsatlardan yararlanılıp, zaman daha verimli kullanılabilir. Yalnız düzen, kullanıcıları rahatsız etmeye başlarsa, teknoloji verimlilikten çıkar. Kullanıcılara gönderilecek bildirim sayısı ve sürekliliği teknolojinin kullanımında kilit nokta olacaktır.


Robotik Kodlama Eğitimi

Video Eklenmedi.Yorum Yap :


Robotik Kodlama Eğitimi

Site içi Arama


En Çok Okunanlar

Sorusu Olan Varmı?

Paylaştıgım video,dosya yada projelerle ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
Not:Projemi siz yaparmısınız demeyin lütfen :)

Sorunuz mu var?