Site Haritası Oluşturma Search Console Yükleme


9.03.2019 12:56:26 Html-Css-Seo Bilgi Yolunda

Site haritasını birçok yerde duymuşsunuzdur bazı sitelerinde kendine ait tasırımı olan site haritaları var.Bizim dediğimiz böyle bir harita değil.

Site Haritası Nedir?

En genel anlamda sitemizin tüm içeriğini barındıran yapı diyebiliriz.Sitenizde yer alan konu başlıkları, menüler ve konuların düzenli bir dizin halinde hazırlanmasıdır. Bu dizin sayesinde arama motorları sitenizdeki bilgileri anlayabilir, indeksleyebilir ve aranmalarda daha kolay ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Site haritası oluşturmadaki amacımız sitemizin google tarafından bulunup daha kolay birşekilde  indexlenebilmesidir.Google un robotları web siteleri düzenli olarak gezmektedir.Bu gezmede site haritalarını alıp daha sonra incelerler.Site haritamızı yüklemediğimiz durumda ise robotlar sitemizi indexlemede zorlanacaklardır.

Şimdi gelelim konumuzun en önemli yerine;

ÖNEMLİ:Yapamadığınız biyer olursa konu sonundaki videoda aradığınız herşeyi bulacaksınız.

Site Haritası Nasıl Hazırlanır?

-Harici Program

-Site map hazırlayan online siteler

-Manuel

Teknolojinin gelişmesi site haritası oluşturmayıda etkiledi.Önceden harici programlar sıkça kullanılırken artık bu hizmet online olarak verilmeye başlandı.Yaklaşık bir kaç dakikada sitenizin haritasını ayrıntılı bir şekilde oluşturacaksınız.Bu arada benim kullandığım yöntem budur.

-https://xmlsitemapgenerator.org/

ALTERNATİF:https://www.xml-sitemaps.com/

Sitesine gidin Online Genarator seçeneğini seçiniz.Karşınıza resimdeki gibi bir ekran gelicek.

Sitemin günlük ziyaretini istiyorum ayarları yukarıdaki gibi yapabilirsiniz tarihi günün tarihini girin.Genarator diyoruz.10 dk içerisinde sitemizin haritasını çıkarıyor ve şöyle bir ekranla karşılaşıyoruz.

Download All diyerek tüm dosyaları indriyorum.

Zipli dosyamı klasöre çıkarıp sunucuma yüklüyorum.

Şimdi >>Google Search Console>> a gidip eğer sitemiz ekli değilse sitemizi console a ekliyoruz.Ekliyse direk  console da sitemizin içerisine girip işlemlerimizi yapabiliriz.

Site Haritası menüsüne gelip site haritası ekle diyorum./sitemap.xml dosyasının yolunu gösteriyorsunuz.Tebrikler işlemimiz bukadarSmile

Site haritası dosyasını ellede oluşturabilirsiniz fakat bukadar kolay bir yöntem varken kimse uğraşmaz diye dişünüyorum.


Robotik Kodlama EğitimiYorum Yap :


Robotik Kodlama Eğitimi

Site içi Arama


En Çok Okunanlar

Sorusu Olan Varmı?

Paylaştıgım video,dosya yada projelerle ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
Not:Projemi siz yaparmısınız demeyin lütfen :)

Sorunuz mu var?