2019'da Öğrenilmesi Gereken En İyi 4 Programlama Dili


26.04.2019 23:24:10 Nereden Başlamalıyım? Bilgi Yolunda

Programlamaya sağlam bir giriş yapmak istiyorum ama zamana uygun doğru dili seçemiyorum diyorsanız bu yazı aklınızdaki tüm soru işaretlerini kaldırıcak.

2019 da öğrenilmesi gereken en iyi programlama dillerini tanımaya başlayalım.

Önemli:Bu sıralama yazılımcı anketleri, kolay kullanım, esneklik, kaynak bolluğu,popülerlik ve gelişime açıklık bakımdan yapılmıştır.Şeffaf bir yönlendirme olması amacı ile dünyanın yazılım dillerine bakışı,sıralamanın son halini almasını sağlamıştır.

4-JAVA

Gelmiş geçmiş en çok kullanılan zirveyi hiç bırakmayan bir programlama dilinden bahsediyoruz.Bundan 20 yıl sonra bile aktif kulanılcağından şüphe yok.Fakat yazılımcılar arasındaki popülerliği gittikçe düşmektedir.Zaman kaybına uğratan arayüz günümüz robotik teknolojisi için yeterince uygun olmaması yazlımcılar tarafından javayı 2019 da 4.sıraya koymuştur.

Yanlış yönlendirme yapmamak için şunu belirtmek istiyorum şirketlerin hala 1.tercihi java.Bizim sıralamamız bireysel yazılımcıların görüşleryle oluşturulmuştur.Kan kaybediyor diye yorumlayabiliriz.

Java ile ilgili tercihimizi yaparken şunları unutmamalıyız.

  • 3 Milyar Cep Telefonunda Java Bulunuyor
  • Blu-ray Disk Oynatıcıların Tümünde Java Kullanılıyor
  • Şirket bilgisayarlarının %97’sinde Java yüklüdür.
  • 125 milyon TV cihazı Java kullanıyor

3-GO

Başta google ı geliştirmek için google ekibi tarafından oluşturulan bir dildir.Go içerisinde c/c++ python gibi dillerin kodlarını çalıştırabiliriz.Google ekibi kapsayıcı bir dil oluşturmuştur.2012 de aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.Google neye deyse güzelleştiriyor GO da ileriki yıllarda adından sıkça söz ettirecek.

Go, python c++ gibi gömülü sistemleri programlayan bir dil değildir.Bu eksiğide kapatıcaklarına ilişkin açıklamalar yapılıyor.Android çalşmalarda yapılabiliyor olsada en iddaa lı olduğu alan web,web sunucularıdır.

Go Programlama Dilinin Hangi Amaçla Kullanılması Tavsiye Edilmez?

Python ve Ruby gibi bir betik dili değildir. Yani Python’un yerini alması düşüncesi yerine Go’nun C ve Python gibi farklı alanlarda güçlü olan dillerle birlikte çalışabilmesi hedeflenmektedir.

Google ın desteklemesi adını uzun yıllar duyacağımız anlamına geliyor.

2-PYTHON

Gömülü sistemlerin babası diyebiliriz.Nasa nında python yazılımları ile çalıştığını açıklaması ile embed(gömülü sistemlerde) iddasını birkez daha kanıtlamış oldu.

Yazım ve okuma kolaylığı python dilinin en büyük avantajlarından birtanesi.Yeni başlayanlara en çok tavisye edilen dil olmasıda popüleritesini arttırmıştır.

Dedik ya  google deydiğini yükseltiyor diye.Google ın python u aktif olarak kullanması hızla ilk sıralara yükselmesinde büyük öneme sahiptir.Ayrıca Python ismi sanıldığı gibi piton yılanından değil de İngiliz komedi grubu Monty Python’dan gelmektedir. 

Kütüphaneleri ile web ve Mobilde uygulamalar yapılmasına olanak sağlamaktadır.İlk defa programlama dili öğrenecekseniz python dan başlamınızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Şimdi Biraz Güçlü Yönlerinden Bahsedelim.

Machine Learning

Machine Learning, bir veri üzerinden çeşitli algoritmalar yardımıyla birşeyler öğrenme uğraşına verilen genel bir ad. Bunun içine, sınıflandırma (spam tanıma, resim tanıma), regresyon (hisse fiyatları), bölümleme (müşteri grupları oluşturma), gibi çeşitli alanlar giriyor. Machine Learning neredeyse her sektörde uygulama alanı bulabilecek bir disiplin. Machine Learning alanına merak salan kişiler, Hilary Mason ve Andrew Ngkişilerinin takipçisi olabilirler.

Python için yazılmış scikit-learn adında çok kapsamlı ve güçlü bir machine learning kütüphanesi var. Machine Learning ile alakalı aklınıza (ya da benim aklıma) gelebilecek her türlü algoritma tanımlanmış. Web sitelerinde machine learning örnekleri de bulunmakta.

Web Uygulamaları

Web uygulaması (web sitesi de olabilir) geliştirme konusunda Python çokça tercih edilen bir dil. Python ile web geliştiriciliği yapmış herkes Django'yu duymuş, hatta kullanmıştır.

Örümcek türü yazılımlar

Python, web'i taramak ve veri toplamak için de çok uygun bir dil. Bu konuyu biraz araştırınca, karşıma Scrapy çıkıyor. Dökümanlarından anladığım kadarıyla, Scrapy her şeyi içinde, birçok özelliği hazır bir web tarama ve veri ayıklama kütüphanesi.

1-JAVASCRİPT

Geldik listenin başına belkide çoğu kimse şaşkın, üst seviyeli diller python,java,c# varken javascript burada ne arıyor diyebilirsiniz.

Ben javascripti Floyd Mayweather a benzetiyorum.Kendisi orta siklet bir boksör olmasına rağmen dünyanın en çok kazanan sporcusu.Peki javascriptin ağır siklet dillerin önüne geçmesinin sebebi ney?

Bir çok programlama dilinde olduğu gibi google deydiğini altın yapmaya devam ediyor.Peki sadece google desteğimi javascripti listenin başına getirdi tabikide hayır.

Client yani kullanıcı taraflı çalışan bir dildi javvascript.Fakat son yıllarda geliştirilen kütüphaneler(Angular) ile Nesne yönelimli programlama olarak anılmaya başlandı.Sunucu taraflı çalışan kütüphaneyide(Node.js) geliştirmesiyle google ın desteğini arkasına aldı.

Peki google neden node.js yi destekliyor?

Javascript Node.js kütüphanesiyle sunucu taraflı çalışmalarda tartışmasız en iyi ve en hızlı olduğunu gösterdi.Google buna kayıtsız kalmadı ve firebase vb.gibi birçok projesinde node.js kullandı. Javascriptin zirveye çıkması google ın bu dokunuşuyla başladı.

Web çalışmalarının %99 unda javascript bir şekilde kullanılmaktadır.Buda demek oluyorki hangi üst seviye dil ile web çalışması geliştiriyor olursam olayım mutlaka javascripte ihtiyacım olacak.Sadece webmi tabikide hayır.Oyun yapımından mobil program geliştirmeye hatta son zamanlarda gömülü sistemlere dahi yazılım geliştirilebilmektedir.Sayısız kütüphaneleriyle yüksek seviyli dillerin yaptığı çoğu işi javascript ilede yapabilmekteyiz.Eskiden sadece script dili olarak görülen javascript tabuları yıktı ve karşımıza devasa bir dil olarak çıkıyor.

Ozaman artık şunu kabul etmeliyiz hangi dil ile çalışırsam çalışayım javascripti mutlaka bilmeliyim.Önümüzdeki 10 yıl içerisinde popüleritesinin dahada artması bekleniyor.


Robotik Kodlama EğitimiYorum Yap :


Robotik Kodlama Eğitimi

Site içi Arama


En Çok Okunanlar

Sorusu Olan Varmı?

Paylaştıgım video,dosya yada projelerle ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
Not:Projemi siz yaparmısınız demeyin lütfen :)

Sorunuz mu var?