Entity Framework Nedir?


15.01.2019 11:45:57 Entity Framework Uygulamaları Bilgi Yolunda

Veri tabanı işlerimizi çok kolaylaştıracak entity framework veri tabanı desenleme modelini biraz daha yakından tanıyalım.

Uyarı:Hazırbulunuşluk düzeyiniz düşükse ilk okumada kafanızda canlanması zor olabilir.Konu sonundaki videoyu da mutlaka izleyin.

Entity Framework, .Net platformunda ORM (Object Relational Mapping) araçlarından biridir. ORM (Object Relational Mapping) ise veritabanı ile nesneye yönelik programlama (OOP) arasındaki ilişkiyi kuran teknolojidir. Yani Entity Framework, nesne tabanlı programlamada veritabanındaki tablolara uygun nesneler oluşturma tekniğidir.

Hikaye kısmını geçtiysek artık daha anlaşılır olan kısma gelelimSmile

Entity Framework ile kolayca CRUD işlemleri yapılabilir. Peki, neden ORM? Çünkü;

– Veritabanı işlemleri ile ilgili kod yazımı en aza ineceğinden minimum zamanda maksimum iş çıkartmayı sağlar.

– OOP düzeninde kod yazmayı sağlar.

– Veritabanı olarak esnek yapıya sahiptir. Örneğin yazdığınız proje MSSQL ile çalışmakta ve birden Oracle’a geçmeniz istendi. Bunu yapabilmek için birçok ayar gerekirken Entity Framework ile direkt geçiş yapabilirsiniz.

– Veritabanı bağımlılığı yoktur. Yani EF’yi oluşturmadan önce veritabanı tablo ve kolonlarını oluşturmalısınız gibi bir kural yoktur. Siz EF ile modellemeyi yaparken olmayan tabloları ve kolonları sizin yerinize açacaktır.

-Maintenance daha kolaydır.

Entity Framework ile 4 farklı yöntem ile proje geliştirilebilir. Bu yöntemler;

Model First (New Database)

–  Database First (Existing Database)

– Code First (New Database)

– Code First (Existing Database)

Model First (Önce Model): Bu yöntemde Visual Studio üzerinde boş bir model dosyası (.edmx) eklenerek veri tabanı bu model üzerinde tasarlanir. Derleme adiminda verilen script dosyasi ile veri tabani oluşturulur.

Database First (Önce Veritabanı): Bu yöntemde hali hazırda var olan veritabanı projeye model dosyası ile bağlanır ve gerekli class’lar EF tarafından üretilir. Ilerde veritabanina yapilacak eklemelerde mevcut version Ef 6 da sorunlar yasamistim kod daki classlarin iliskilerini tam yapamadigi icin bu versionu kullanmaktan uzak durmaktayim (giris seviyesineki en kolay version da budur.

Code First (Önce Kod – Yeni Veritabanı): Bu yöntemde classlar ve mapping kodları yazılımcı tarafından oluşturulur. Daha sonra veri tabanı bu class’lardan türetilir.

Code First (Önce Kod – Var olan Veritabanı): Bu yöntemde de classlar ve mapping kodları yazılımcı tarafından oluşturulur. Veritabanı class’ların ve modellemenin durumuna göre tekrardan şekillenebilir.

ilerleyen yazilarimda ustunde duracagim daha cok Code First olan version olacaktir.

Evet güzel bir giriş yaptınız artık diğer dersleride inceleyerek gelişiminizi devam ettirebilirseniz.Smile


Robotik Kodlama EğitimiYorum Yap :


Robotik Kodlama Eğitimi

Site içi Arama


En Çok Okunanlar

Sorusu Olan Varmı?

Paylaştıgım video,dosya yada projelerle ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
Not:Projemi siz yaparmısınız demeyin lütfen :)

Sorunuz mu var?